Doğalgaz Nedir?

Doğalgaz Nedir?

Doğalgaz Nedir? Metan gazı veya doğal metan gazı olarak da adlandırılan doğal gaz , esas olarak metan ve etadan oluşan renksiz, oldukça yanıcı gaz halindeki hidrokarbon. Genellikle ham petrol ile birlikte ortaya çıkan bir petrol türüdür .

Bir fosil yakıt olan doğal gaz, elektirk üretimi, ısınma ve yemek pişirmede ve bazı araçlarda yakıt olarak kullanılmaktadır. plastik üretiminde kimyasal bir hammadde olarak önemlidir ve gübreler ve gübreler de dahil olmak üzere çokçeşitli diğer kimyasal ürünler için gereklidir.

Doğalgaz Nedir? Nasıl Sınıflandırılır

Doğalgaz nedir?

Doğal gaz genellikle bir rezervuarda bulunan yüksek basınçlarda petrolde çözünmüş olarak bulunur ve petrolün üzerinde bir gaz kapağı olarak bulunabilir.

Pek çok durumda, petrolün yüzeye çıkmasını sağlayan itici gücü sağlayan, yer altı petrol rezervuarı üzerine uygulanan doğal gazın basıncıdır. Bu tür doğal gaz olarak bilinirilgili gaz; genellikle ham petrolün gaz fazı olarak kabul edilir ve genellikle propan ve bütan gibi bazı hafif sıvılar içerir .Doğalgaz Nedir?

Bu nedenle ilgili gaza bazen “ıslak gaz” denir. Gaz içeren ve yağ içermeyen rezervuarlar da vardır . Bu gaza denirilişkili olmayan gaz Bilinen herhangi bir sıvı petrol kaynağıyla bağlantısı olmayan rezervuarlardan gelen ilişkili olmayan gaz, “kuru gaz”dır.

Doğal Gaz Nasıl Oluşur?

Doğal gaz sızıntılarının ilk keşifleri MÖ 6000 ile 2000 yılları arasında İran”da yapılmıştır . İlk yazarların çoğu Orta Doğu”daki , özellikle de şu anda Azeybeycan olan bakü bölgesindeki doğal petrol sızıntılarını anlattı .Doğalgaz Nedir? Muhtemelen ilk olarak yıldırım tarafından tutuşturulan gaz sıkıntıları eski perslerin ateşe tapan dininin “ebedi ateşleri” için yakıt sağladı .Doğal gaz kullanımına değinildi. Çin yaklaşık MÖ 900 .Doğalgaz Nedir? Bilinen ilk vaka MÖ 211’de ÇİN’DEYDİ .iyiydi150 metre (500 fit) derinliğe kadar doğal gaz için denilmiştir.Çinliler bambu direkleri ve ilker vurmalı matkaplarla kuyularını , Doğalgaz Nedir? Geç Triyas Dönemi’ne (yaklaşık 237 milyon ila 201.3 milyon yıl önce) tarihlenen kireçtaşlarında bir antiklinalde (katmanlı kayadan bir kemer) batıda gaz aramak amacıyla deldiler.Modern Chongqing Kireçtaşında iç içe geçmiş halde bulunan kaya tuzunu kurutmak için gaz yakıldı . Sonunda 1.000 metreye (3.300 fit) yaklaşan derinliklerde kuyular açıldı ve 1900 yılına kadar antiklinalde 1.100’den fazla kuyu açıldı.Doğal gaz, İngiltere’de  1659’da keşfedilene kadar Avrupa’da bilinmiyordu ve o zaman bile yaygın olarak kullanıma girmedi. Doğalgaz Nedir? Bunun yerine, kömürleşmiş kömürden elde edilen gaz (şehir gazı olarak bilinir) , 1790’dan itibaren Avrupa’nın büyük bir bölümünde sokakları ve evleri aydınlatmak için birincil yakıt haline geldi.

Kuzey Amerika’da bir petrol ürününün ilk ticari uygulaması , sığ bir kuyudan doğal gazın kullanılmasıydı.Fredonia , New York , 1821’de. Gaz, aydınlatma ve yemek pişirme için tüketicilere küçük çaplı bir kurşun boru aracılığıyla dağıtıldı.

Doğalgaz nedir?

Gazdaki İyileştirmeler Boru Hatları

19. yüzyıl boyunca, büyük miktarlarda gazı uzun mesafelere taşımanın bir yolu olmadığı için, doğal gazın kullanımı yerel düzeyde kaldı. Doğal gaz, esas olarak kömür ve petrole dayalı olan endüstriyel gelişmenin dışında kaldı .

Gaz taşıma teknolojisinde önemli bir atılım, 1890’da sızdırmaz boru hattı bağlantısının icadıyla gerçekleşti. Bununla birlikte, malzemeler ve inşaat teknikleri o kadar külfetli olmaya devam etti ki , gaz bir tedarik kaynağından 160 km’den (100 mil) daha uzakta kullanılamadı. Böylece, şehir gazı şehirlerde kullanılmak üzere üretilirken, ilgili gaz çoğunlukla alevlendi (yani kuyu başında yakıldı) ve ilişkisiz gaz yerde kaldı.

Uzun mesafeli gaz iletimi, boru hattı teknolojisindeki daha fazla ilerleme nedeniyle 1920’lerin sonlarında pratik hale geldi . Doğalgaz Nedir? 1927’den 1931’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde 10’dan fazla büyük iletim sistemi inşa edildi .

Bu sistemlerin her biri, yaklaşık 50 cm (20 inç) çapında ve 320 km’den (200 mil) uzunluğa sahip borularla donatıldı. II. Dünya Savaşı’nın ardından , çapı giderek artan çok sayıda daha da uzun boru hatları inşa edildi.Doğalgaz Nedir?

Çapı 150 cm’ye (60 inç) kadar olan boruların imalatı mümkün hale geldi. 1970’lerin başından beri en uzun gaz boru hatlarının kökeni Rusya’dadır ..

Örneğin, 1960’larda ve 70’lerde, Doğu Avrupa’yı Kuzey Kutup Dairesi’ndeki Batı Sibirya gaz sahalarına bağlayan 5.470 km (3.400 mil) uzunluğundaki Kuzey Işıkları boru hattı Ural Dağları ve yaklaşık 700 nehir ve dere boyunca inşa edildi.

Sonuç olarak, dünyanın en büyüğü olan Urengoy sahasından çıkan gaz şimdi tüketim için Doğu Avrupa’ya ve oradan da Batı Avrupa’ya taşınıyor . Doğalgaz Nedir? Daha kısa ama aynı zamanda büyük mühendislik zorluğu olan başka bir gaz boru hattı, 1970’ler ve 80’lerde Cezayir ile Sicilya arasında inşa edilen 50 cm’lik (20 inç) Trans-Akdeniz Boru Hattı idi . Deniz, bu rotanın bazı kısımlarında 600 metreden (2.000 fit) daha derindir.

Hizmet Kalitesi post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Son Eklenenler

Karataş Su Tesisatçısı
Hızlı İletişim

Su Kaçağı Tespiti, Cihazla Su Kaçağı Bulma, Robot Cihazlar ile Tıkanıklık Açma, Tuvalat Tıkanıklığı Açma, Klozet Tıkanıklığı Açma, Mutfak Tıkanıklığı Açma, Tesisat Bakım Onarım, Pimaş Yıkama Çalışmalarımız, Başarılı Müşteri Hizmetleri, 7/24 Mobil Servis