Üst Komşunun Tuvaleti Akıyor Ne Yapmalıyım?

Üst Komşunun Tuvaleti Akıyor Ne Yapmalıyım? 4 Tesisat İşlemi

Binaların eskimesi ya da tesisatta yer alan sorunlardan dolayı üst kattan su akması çok karşılaşılan bir sorundur. Üst kattan su geliyorsa, büyük bir ihtimalle üst komşunun tesisatında bir problem var demektir. Su kaçağı kaynağının ne olduğunun bulunması ve acilen bir çözüm getirilmesi gerekir. Üst katta oturanların bir tesisatçı çağırması ve sorunla acilen ilgilenmesi gerekir, yoksa alt kat nem ve rutubetten zarar görebilir. Eğer bu işlem gecikirse alt komşunun üst komşuyu şikâyet etme hakkı da vardır.

Üst Komşunun Tuvaleti Akıyor Ne Yapmalıyım? diyorsanız öncelikle ciddi bir akıntı varsa hemen bina ana vanası kapatılmalıdır. Üst komşu daireye ait vana varsa sonrasında ana vana açılıp sadece daire vanası kapatılıp önlem alınmalıdır. Sonrasındaki öncelik komşu daire bilgilendirmeli ve müdahale edilmesi sağlanmalıdır.

Üst Komşunun Tuvaleti Akıyorsa Yapılması Gerekenler

Aynı binada oturan daire sahipleri kendine ait daire kısmında oluşabilecek arıza ve sorunlarda tamir ve onarımı kendisi yaptırması gerekmektedir. Üst kattaki dairede oluşacak bir tesisat sorununda etkilenecek öncelikli daire bir alt katta bulunan dairedir. Tuvalet akıyorsa aşağıdaki adımlar hemen gözden geçirilmelidir.

 1. Tuvalet giderinin tıkalı olup olmadığı kameralı cihazlarla tespit edilmelidir.
 2. Bina ana gider borusu tıkanmışsa cihazla kontrol tespit yapılmalıdır.
 3. Tespit işleminde bulunan tıkanıklık uzman kişilerce açılmalı ve tamir edilmelidir.
 4. Daireye ait pimaş ve borularda çatlak, sızıntı ve kırık varsa değiştirilmelidir.

Üst Komşunun Tuvaleti Akıyor Ne Yapmalıyım? diyorsanız yukardaki işlemler bu gibi durumlarda profesyonel tesisatçı firmaları tarafından yapılan işlemlerdir. Komşunuzla irtibata geçerek hemen bu aşamalarda işlem yapmasını öneriniz.

Üst Komşunun Tuvaleti Akıyorsa Yapılması Gerekenler

Üst Komşudan Kaynaklı Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Apartmanlarda yaşanan üst kattan su akması sorunu alt komşuyu çok rahatsız eder. Üst komşu genelde bu durumu daha geç fark eder. Kaçaktan dolayı su faturası fazla gelse de bu durumu hemen fark etmeyebilir. Ama resmi olarak yapılması gereken acilen bir tesisatçı çağrılıp su kaçağı tespiti işlemidir.

Bu konuda uzun bir süredir hizmet veren firmamız bu konuda en gelişmiş araçları ve cihazları kullanıyor. Suç kaçağının nasıl tespit edeceği genelde korkulan bir problemdir. Herkes ilk olarak evde büyük oranda bir tadilata gerek olduğunu ve bu işlemin hem uzun hem de zahmetli olacağını düşünür. Ancak en son geliştirilen cihazlarla aslında artık herhangi bir yeri yıkmadan da su kaçağı bulma gibi bir şans vardır. Sayarlar tesisat firmamızda her tür tesisat arızaları, izolasyon sorunları, su sızıntı ve kaçakları, tıkanıklık sorunları deneyimli tesisat ustaları ile giderilmektedir.

Üst Komşudan Kaynaklı Su Kaçağı

Su Kaçağının Bulunması

Suyun nerden aktığından başlayarak tesisatı oluşturan boruların herhangi bir duvarı yıkmadan tespit edilebileceğini belirtmek gerekiyor. Alanında deneyimli ve profesyonel bir usta kaçak tespit etmeyi en az hasarla yapabilir. Kaçak tespit edildikten sonra da gerekli işlemlerin yapılması yine deneyim ve ustalık gerektiren bir konudur.

Bu konuda risk almadan en iyi çözümü bulmak isterseniz deneyimli ustalarımızın çalıştığı firmamızı arayabilirsiniz. Ustalarımız ve gelişmiş cihazlarımızla oldukça sessiz bir şekilde ve kısa sürede su kaçağını tespit edebilir ve en kısa zamanda en iyi çözümü getirebiliriz. Bu konuda kurumsal hizmet veren, müşteri memnuniyetini gözeten, güvenilir bir firmayız. Size sadece bir telefon uzaklığında olan firmamız her zaman size yardımcı olmaya hazırdır.

Her tür tesisat işiniz için 0552 010 58 30 numaradan bizlere ulaşabilir ve acil hizmet alabilirsiniz. Üst Komşunun Tuvaleti Akıyor, üst daireden su sızıntı var ve diğer tüm sorunlarda firmamız uzmanlığından yılın 365 günü faydalanabilirsiniz.

Banyo Gideri Kokusu Nasıl giderilir

Banyo Gideri Kokusu Nasıl giderilir? 4 Çözüm Tavsiye

Banyo giderlerinden rahatsız edecek seviyede kötü koku geliyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir. Banyo gider kokusunu ortadan kaldırmak için öncelikle kötü kokuya neden olan arızayı ve sorunu bulmanız gerekir. Gidelere bağlı olan klozet hattı, küvet hattı ve lavabo hattı kontrol edilmelidir. Bazen kötü kokunun oluşması sizin dairenizdeki tesisat arızasından değil diğer komşu daire tesisat arızalarından da kaynaklanabilir.

Bu tür kötü koku sorunlarında mutlaka profesyonel tesisatçılardan hizmet almanız tavsiye edilir. Geçici çözüler değil kalıcı çözüm elde edilmelidir. Basit işlemlerle banyodaki kötü koku giderilmez. Kokuyu bastıracak parfüm veya banyo kokusu kullanımıda çare olmayacaktır.

Banyoda Giderinde Kötü Koku Neden Oluşur?

Dairelerin yapımından kullanılan yetersiz malzeme seçimleri ile birlikte en sık görülen kullanıcılardan kaynaklı hatalardır diyebiliriz. Sayarla tesisat olarak yüzlerce müşterimize bu konuda hizmet vermemizden kaynaklı edindiğiniz bazı tecrübeleri aşağıda sizlerle paylaştık.

 1. Klozet giderinde oluşan tıkanam kötü kokuya neden olabilir.
 2. Banyolardaki lavabolarda oluşan tıkanmalar zamanla kötü koku yayılmasına neden olur.
 3. Çamaşır makinelerinin atık su borusundan giden atıklar kötü kokuya neden olabilir.
 4. Banyo yer süzgecinin yetersiz olması veya bu bölgedeki sorunlardan kaynaklı kötü koku oluşabilir.
 5. Duş ve küvet giderlerinin tıkanması kötü koku oluşmasını sağlar.

Banyoda Giderinde Kötü Koku Neden Oluşur?

Belirtilen maddelerde sorunlar varsa mutlaka tesisatçı firmamıza ulaşarak kötü koku tespiti yaptırabilirsiniz. Firmamız uzmanları özel ekipman ve cihazlarla adresinize gelecek olup sorunu kısa sürede ortadan kaldıracaktır.

Klozet Arıza Nedeni ile Kötü Koku Oluşması

Banyoda en ağır ve kötü kokunun nedeni Klozet kaynaklı sorunlardır diyebiliriz. Klozetin gider borusunda tıkanma oldukça ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bazen giderde bir sorun ve arıza olmasa dahi klozet alt kısmında montaj sorunu, bağlantı sorunlar, conta ve vida sorunları varsa yine kötü koku yayılmasına neden olur.

Bir çok daire sahibi banyodaki kötü kokuları parfüm ve oda kokuları ile bastırmaya çalışabilir. Ancak bu tür sorunlar geçici çözüm olur ve bazen kokuya alışkanlık edilmesi durumunda pek rahatsız olmazsınız ancak dışardan gelen biri kısa sürede kötü kokuyu farkedecektir.

Klozet Arıza Nedeni ile Kötü Koku Oluşması

Lavabo Arızası Nedeniyle Kötü Koku

Bir çok konut sahibi banyo lavabolarını doğru şekilde kullanım yapmaz. Her ne kadar kısa sürede olmasa da uzun bir süre sonrasında lavabo içine atılmış olan sakal kıllar, saç kılları ve diğer yabancı maddeler gideri tıkar ve kötü koku başlar. Biraz lavaboya eğildiğinizde size kendi lavabonuzdan gider kaynaklı kötü kokular almaya başladıysanız benzer sorunu sizde yaşayacaksınız demektir.

Atılan cisimler dışında tesisat borularında oluşan çatlak ve arızalarda kötü kokuya neden olabilir.

Banyo Kötü Kokusu Nasıl Giderilir?

Banyo Kötü Kokusu Nasıl Giderilir?

Tesisatçı firmamız uzmanları daima arızanın ve sorunun tespiti yapmakla işe başlar. Her ne kadar uzmanlarımız yeterli deneyim ve tecrübeye sahip olsalarda özel ekipman yardımından faydalanırız.

1 – Gider Kokusu İçin Pimaş Yıkama

Pimaşlarda oluşabilecek tıkanma sorunlarında yapılacak işlem özel yıkama işlemidir. Bu sayede tespit edilen tıkanma giderilebileceği gibi kötü kokuya neden olan pisliklerde ortadan kalkar.

2 – Labavo Tesisatı Değiştirilmesi ve Onarımı

Sorunun tespitinde lavabo kaynaklı durumlarda lavabo tesisat boruları değiştirilir yada tamir edilir. Lavabo alt kısmında yer alan tesisat boruları ilk işlem alanıdır.

3 – Klozet Giderleri ve Montajı

Gider kokusu varsa Klozet ilk bakılacak alanlardan biridir. Öncelikle montajında yada alt kısımlarında sızdırma alanları kontrol edilir. Her hangi bir sorun varsa kısa sürede tamiri yapılır. Klozet giderinden kaynaklı bir arıza varsa onun içinde özel kameralı sistemler yada gider açma ekipmanları kullanılır.

4 – Küvet Duşakabin Alanı Tamir

Banyo Gideri Kokusu Nasıl giderilir? işleminde en son küvet ve duşakabin alanındaki bölüm işleme alınır. Burda su gideri kontrol edilir ve ana tesisatla birleşmeyen alanlar kontrol edilir. Olası sorunda özel cihazlarla açım ve gider yıkama yapılabilir.

Sayarlar tesisat firmamız hem konut alanlarında hemde ticari iş yeri ve mekanlarda gider kokusu üzerine profesyonel işçilik hizmetleri vermektedir. Bünyemizde bulunan deneyimli ustalarımız ve teknisyenlerimizle sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz. Her tür kötü koku ve gider tıkanıklık işlerinde bizlere ulaşabilirsiniz. 0 552 526 40 49 hattımız üzerinden günün her saati 7/24 sayarlar tesisatı arayabilirsiniz. Uygun fiyat ve yüksek işçilik kalitesi ile hizmet alırsınız.

Banyo Gideri Su Kaçırıyor Ne Yapmalıyım

Banyo Gideri Su Kaçırıyor Ne Yapmalıyım? 5 İşlem

Banyo gideri konusunda yaşanan en büyük sorunlar; tıkanıklık nedeniyle suyun geri dönmesi ya da kaçak nedeniyle suyun dışarı akması. İki problemde de ciddi sorunlar yaşanmakta ve banyoda tadilat yapmaya gerek olabilmektedir. Banyo gideri su kaçırıyor şikayetinde birçok nedenleri vardır, bunlardan bazıları çok ciddi sorunlara yol açsa da bazıları kolaylıkça çözülebilir.

Banyo Giderinin Su Kaçırmasının Nedenleri

Banyo giderinde su kaçırmanın bir ya da birden fazla nedeni olabilir. Eğer böyle bir durum yaşanıyorsa ya da banyo giderinden su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız kısa süre içerisinde müdahale etmeniz önemlidir. Kaçağın artması ya da bina duvarlarına geçmesi halinde hem sizin banyonuzda kötü kokuya neden olur hem de alt kattaki komşunuzun tavanında damlama, kararma, rutubet gibi sorunlara yol açabilir. İstanbul su tesisatçısı firmamız uzmanlarının 5 işlemde bilgilendirmesi aşağıda belirtilmiştir.

Banyo Giderinin Su Kaçırmasının Nedenleri

Banyodaki tesisatın su kaçırma nedenleri ise şu şekildedir;

1 – Banyo Fayans Derz Dolgularından Su Kaçırabilir

Banyonun inşaatında fayansların arasına kullanılan derz dolgu kalitesiz olabilir. Bu tarz durumlarda fayans aralarından sular geçebilmekte ve doğrudan bina betonuna karışabilmektedir. Derz konusunda kaliteli ve garantili markaların tercih edilmesi gerekir.

Kaliteli derz dolgu kullanılsa bile temizlik sırasında kullanılan çamaşır suyu, asitli temizlik malzemeleri genellikle derzin aşınmasına sebep olur. Eğer sürekli asitli ürünler kullanıyorsanız, derzlerinizde nokta boşluklar açıldığını görebilirsiniz. Tekrar kaliteli bir derz çekilmesi sorunu çözecektir.

Banyo Fayans Derz Dolgularından Su Kaçırabilir

2 – Gider Boruları Tıkandıysa Su Kaçırır

Banyodaki suların sıkıntısız bir şekilde dışarı tahliye edilmesini sağlayan gider borularında tıkanıklık ya da kaçak olabilir. Genellikle karşılaşılan durum gider borularında uzun süreli kullanım sonucu aşınması ya da çatlak oluşmasıdır. Bu çatlaklardan sızan su, beraberinde birçok sorunu da getirir. Eğer tıkanıklık çok derinde ise hem sizin zemininizde hem de komşunuzun tavanında işlem yapmak gerekebilir. Sorun zemine yakın yerde ise fayanslar kaldırılarak kırık olan boru yenisiyle değiştirilmektedir.

Eğer gerekli testleri yaptıysanız ve borularda tıkanma mevcut ise o vakit uzman firmalardan destek alarak açtırabilirsiniz. Herhangi bir inşaat ya da fayans kırma işlemi vs. yapılmadan sorun çözülür.

Gider Boruları Tıkandıysa Su Kaçırır

3 – Kalorifer Tesisatından Su Kaçırabilir

Sızıntının banyo giderinden olduğuna emin olun, zaman zaman banyodan geçen diğer kalorifer tesisatlarında vs. de kaçaklık olabilmektedir. Bir çok kişinin genelde gözden kaçırdığı alan kalorifer tesisatları olabilir. Bazen sistem olağan akışında çalışsa dahi su kaçırma yaşanabilir ve bu kullanıcıyı yanıltabilir. Firmamız Sayarlar tesisat uzmanları bu tür sorunlarda mutlaka kalorifer tesisatlarında su kaçağı tespiti yapmaktadır.

Ana Borudaki Sızıntılar Kontrol Edilmeli

4 – Ana Borudaki Sızıntılar Kontrol Edilmeli

Eğer ana boruda bir sızıntı varsa bu durum tüm kat maliklerini ilgilendirmektedir. Profesyonel destek alarak kırık yeri bulabilir, ardından tamir ettirebilirsiniz. Sızıntıya neden olabilecek etkenler kalitesiz tesisat malzemeleri ve ürünleri kullanımı, farklı bir bölgede yapılan tadilat işleminde borulara zarar verilmesi ve diğer çevresel faktörlerdir.

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Yaptırın

5 – Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Yaptırın

Islak zemin banyo alanları tesisat yoğunluğu bakımından dairenin en önemli alanlarından biridir. Bu nedenle burada çalışacak kişilerin işinde uzman olması gerekir. En basit yöntem her tarafı kırarak sızıntıya ve su kaçağına ulaşmaktır. Buda her konut sahibine ciddi masraflar çıkarır. Profesyonel tesisatçı firmalarından özel ekipman olan kırmadan su kaçağı bulma cihazları ile tüm sorunlar tespit edilebilir.

Pimaş Tıkanıklığı Açma

Pimaş Tıkanıklığı Açma

Pimaş borular, evinizdeki boru hattını kanalizasyon sistemine bağlar. Pimaş borularda herhangi bir tıkanıklığın oluşması daha büyük sorunlara neden olabilir. Pimaş tıkanıklığı açma işlemi için genelde profesyonel yardım gerekir. Kameralı görüntüleme cihazları kullanan profesyonel ekipler, tıkanıklığı hızlı ve kolay şekilde giderirler. Gerekirse boru hattını yeniler ya da borulardaki tıkanıklığı çözmek için çeşitli yöntemler kullanırlar.

Pimaş Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Evde kendi başınıza pimaş tıkanıklığı açma işlemi yapmak istiyorsanız, deneyebileceğiniz çeşitli uygulamalar var. Fakat bu yöntemlerin uzun vadede sonuç vermeyeceğini, her zaman profesyonel bir destek almanın daha doğru bir yol olduğunu bilmelisiniz. Aşağıdaki uygulamalar bu tür tesisat arızalarında kısa vadede çözüm sunabilir:

 • Basit boru tıkanıklığı için özel olarak üretilen ve süpermarketlerde satılan kimyasal malzemeleri dikkatlice boruya uygulayabilirsiniz.
 • Lavabo-aç ürünlerinden kullanıp, sıcak suyla birlikte gidere ekleme yapabilirsiniz.
 • Sıcak su ve deterjan karıştırıp kullanabilirsiniz. Fakat aşırı sıcak suyun, borulara daha kötü zararlar vereceğini unutmamalısınız.
 • Pimaş boru tıkanıklığı, giderin üst bölümlerindeyse, bir tel veya sivri aletle uygulama yapabilirsiniz. İşlem sırasında aşırı basınç uygularsanız, boruların delinme riskinin olduğunu da unutmamalısınız.
 • Asit barındıran çeşitli sıvıları (maden suyu gibi) gidere dökebilir ve tıkanıklığın biraz olsun açılmasını sağlayabilirsiniz.

Pimaş Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Pimaş Tıkanıklığı Açma Hizmeti

Pimaş tıkanıklığı ciddi bir problemdir ve uzmanlar tarafından onarım yapılması gerekir. Tesisatçılar genelde aşağıdaki şekilde uygulama yaparlar:

Pimaş tıkanıklığı açma işlemi, öncelikle hasarlı boruların tespit edilmesiyle başlar. Bunu belirlemek için hidrostatik test uygulanabileceği gibi kameralı görüntüleme de yapılabilir. Tıkanma seviyesini görmek için vanaların açılması gerekir. Tüm sistem suyla doldurulduktan sonra, su seviyesinin düşüp düşmediğini görmek için izleme aşamasına geçilir. Sızıntı yoksa, su seviyesi sabit kalır ve başka hiçbir şeyin yapılmasına gerek kalmaz. Su seviyesi düşerse; bu, sistemdeki herhangi bir yerde ele alınması gereken bir sızıntının göstergesidir. Kameralı görüntüleme uygulamasında ise boru hattına bir kamera sistemi yerleştirilir. Pimaş borunun durumu ve arızanın boyutu incelenir. Sonrasında uygun tamir, bakım ve onarım aşamasına geçilir.

Pimaş tıkanıklık giderme işlemi için uzman yardımına ihtiyaç duyuyorsanız, bizimle iletişim kurabilir, güvenli ve problemsiz bir hizmet alabilirsiniz.

Temiz bir sıhhi tesisat sistemi, daha uzun ömürlü ve daha verimli bir kullanım vadeder. Pimaş boru tıkanıklığı açma işlemi önemli bir uygulamadır. Dolayısıyla büyük masraflar anlamına gelir. Bu nedenle bugünün bakımı, yarının tasarrufu demektir. Firmamız, genel olarak drenaj ve sıhhi tesisat sistemlerini açmak için en gelişmiş ekipmana sahip. Yıllar boyunca akla gelebilecek her türlü sıhhi tesisat tıkanıklığı ile karşılaştık ve sorunları çözmeyi her zaman başardık. Güvenilir ve profesyonel hizmet sunduğumuz için gururluyuz. Siz de Pimaş boru tıkanıklığı konusunda hizmete ihtiyaç duyuyorsanız, bizi arayabilirsiniz.

İstanbul Pimaş Tıkanıklığı Açma

Deterjan, selüloz, çamur, taşlar, inşaat kalıntıları, kökler ya da düşük eğimli borulara yapışmış kalıntılar, Pimaş borularında tıkanıklığa neden olabiliyor. Pimaş boru tıkanıklığı açma konusunda her türlü yüksek basınçlı temizleme ekipmanını kullanıyoruz. Bir boru sisteminin tıkanmasını beklemeye gerek yoktur. Mülkünüzün bir sıhhi tesisat sistemi uzun zaman önce kontrol edilmemiş veya bakımı yapılmamışsa, hoş olmayan kokular ile karşılaşıyorsanız, kısa vadeli çözüme ve kimyasal drenaj temizleyicileri gibi etkisiz düzeltmelere güvenmeyin. Bizimle iletişime geçin ve herhangi bir sıhhi tesisat sistemini onaralım ve bakımını yapalım.

Hiçbir drenaj tıkanıklığı önemsiz değildir. Bu nedenle Pimaş boru tıkanıklığı açma hizmeti ile olası pek çok problemi de önlemiş olursunuz. Tıkalı kanalizasyonlar her türlü soruna neden olabilir. Kanalizasyonlarınız taşıyorsa veya lavabonuzdaki, banyonuzdaki, duşunuzdaki su düzgün şekilde akmıyorsa, kötü bir koku veriyorsa, profesyonel hizmet alma zamanı gelmiş demektir. Pimaş boru tıkanıklığı açma konusunda uzman olan ekibimiz, rakipsiz bir kanal temizleme hizmeti sunan teknolojik ekipmanlarla her türlü drenaj tıkanıklığını giderir.

Hangi Konularda Hizmet Sağlıyoruz?

Kanalizasyonunuzun tıkandığına dair işaretler, kanalizasyon etrafında hoş olmayan bir koku, uğultulu sesler, çökme ve çatlaklar, yüksek su seviyeleri, kanalizasyonlardan gelen bölgesel nem belirtilerini içerebilir. Bu tarz durumlarda Pimaş boru tıkanıklığı açma işlemi uyguluyoruz. Genel olarak, aşağıdaki konularda destek sağlıyoruz:

 • Engellenen kanallar
 • Tıkalı atık borular
 • Taşan boru hatları
 • Oyuk temizleme
 • Kanal temizleme hizmetleri
 • Tuvalet, lavabo ve banyo tıkanıklıkları
 • Ticari boruların temizlenmesi
 • Kötü kokuları araştırmak ve ortadan kaldırmak
Su Tesisat Borusu Tıkanıklığı

Su Tesisat Borusu Tıkanıklığını Kırmadan Açmak

Tüm tesisat sistemlerinde tıkanma oluşabilir. Bundan kaçınmanın bir yolu yoktur. Bir mutfak lavabosu, küvet, tuvalet ve yer giderindeki inatçı tıkanıklıkları ortadan kaldırmaya çalışırken borulara hasar verebilir ve kırılmalara neden olabilirsiniz. Bu nedenle profesyonel bir hizmet almak her zaman daha doğru olacaktır. Yine de su tesisat borusundaki tıkanıklıkları doğru şekilde halletmeye çalışmak istiyorsanız, aşağıdaki önerileri inceleyebilirsiniz.

Bu kanıtlanmış teknikler, hemen hemen her türlü tıkanıklığı ortadan kaldıracaktır. Birkaç denemeden sonra tıkanıklığı gideremiyorsanız, yenilgiyi kabul ettiğinizden emin olun ve işi bir tesisatçıya devredin. Çok fazla kuvvet uygulamak, bir boruya veya fikstüre kalıcı olarak zarar verebilir.

Su tesisat Borusunu Açmak İçin Uygulamalar

Su tesisat borusundaki tıkanmalar için aşağıdaki basit uygulamaları deneyebilirsiniz:

 • Tahliye borusunu çıkarın. Pistonu boşaltma açıklığından hızla çekmeden önce birkaç kez kuvvetli bir şekilde yukarı ve aşağı hareket ettirin. Çift hazneli bir mutfak lavabosuysa, bir boruda işlem yaparken diğerini de kontrol altında tutun.
 • Lavabo sifonunu bir boru anahtarıyla çıkarın. PVC plastik borular üzerindeki büyük dişliler genellikle elle açılabilir. Çıkan suyu bir kovaya boşaltın ve borunun tıkalı olup olmadığını kontrol edin.
 • Küvet tıkanıklığı ile başa çıkmaya çalışıyorsanız, ilk önce küvet tahliye bölümünü çıkarın ve birikmiş kalıntıları temizleyin. Küvet üzerinde açılır bir tahliye varsa, kolu açık konuma kaldırın, ardından tapayı tutun ve tahliye deliğinden çekin.

Su Tesisat Borusu Tıkanıklığını Kırmadan Açmak

Tesisatçılar Bu İşlemi Nasıl Yapar?

Profesyonel tesisatçılar ise aşağıdaki yöntemler ile su borusunu tamir ederler:

 • Boruların sökülmesi ve temizlenmesi: Tesisatçılar, boruların arızalı bölümünü bulur ve tesisatın geri kalanından ayırır. Daha sonra birikintileri tamamen temizlemek için güçlü temizleyiciler kullanırlar. Temizlenen boruyu tekrar yerine monte ederler. Son aşamada suyun akışını test ederler.
 • Boru değişimi: Bu, boru tıkanmasının aşırı hale geldiği ve / veya borunun aşınmış eski malzemeden yapıldığı durumlar için yaygın bir çözümdür. Tesisatçılar, soruna neden olan boruları tespit ederler. Kaliteli bir malzemeden yapılmış boru kullanıp, sistemi yenilerler.
 • Hava basıncı: Tesisatçılar bir tıkanmadan etkilenen boru sistemine piston uygulaması ile işlem yapabilirler. Hava basıncı uygulanan boru hattı, kir ve kalıntılardan temizlenir. Korozyon ve kalsit gibi birikintiler için de etkili bir yöntemdir.
Tesisat Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Tesisat Tıkanıklığı Nasıl Açılır? 4 Tavsiye

Tesisatın tıkanması ve suyun giderden akmaması çaresiz bir duygu olabilir. Bu durum dünyanın her yerinde insanların sıklıkla karşılaştığı yaygın bir problem. Tıkanmalar hiç beklemediğiniz anda gerçekleşebilir ve günlük yaşamanızı sekteye uğratabilir. Tesisat tıkanıklığı ile başa çıkmaya hazır olmak size fayda sağlar. Şimdi tesisat tıkanıklığı için neler yapabileceğinizi inceleyelim.

1.Kaynar Su İle Tesisat Tıkanıklığı Açma

Tıkalı giderlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde düzeltmek için gidere bir kap kaynar su dökmeyi deneyin. Çoğu durumda bu, daha sert önlemlere başvurmadan tıkanıklığı gevşetmek veya çözmek için yeterlidir. Isı PVC borulardaki belirli yerleri gevşetebileceğinden, bu yöntemi yalnızca metal ya da seramik borularda kullanın. PVC borularda yalnızca ılık su kullanmaya dikkat edin. Kaynar su işlemi, yiyecek kalıntısı ve yağ birikmesi gibi problemler üzerinde etkili olabilir, ancak katı tıkanmalar için işe yaraması olası değildir.

Kaynar Su İle Tesisat Tıkanıklığı Açma

2.Doğal Temizleyici İle Tesisat Tıkanıklığı Açma

Kabartma tozu ve beyaz sirke kullanarak doğal bir gider temizleyici hazırlayabilirsiniz. Öncelikle kabartma tozunu gidere boşaltın ve ardından biraz sirke ekleyin. Karışımın borudan dışarı çıkmasını önlemek için gideri kapatın. Bikarbonat ve sirke arasındaki kimyasal reaksiyon, oksijen üretir, bu da boruların iç bölümünü iyi bir şekilde temizler. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Borularınız açıldıktan sonra kalan kalıntıları gidermek için boruya sıcak su ilavesi yapın. Banyo, mutfak, çatı, balkon, teras ve tüm alanlarda uygulanabilir.

3.Kostik Temizleyici İle Tesisat Tıkanıklığı Açma

Mahallenizdeki nalburdan ya da süpermarketten kostik kimyasal drenaj temizleyicileri satın alabilirsiniz. Kostik temizleyici gibi ürünler, giderde oluşan saç ve yiyecek gibi kalıntıları çözebilir. Bu tarz maddeler çevreye zarar verebilir. Bu nedenle az miktarda kullanmaya özen göstermelisiniz. Kimyasal malzemelerle iş yaparken her daim ellerinizi ve yüzünüzü koruyun. Kalan kimyasallardan kurtulmak için daha sonra borularınızı suyla iyice yıkayın.

4.Gider Tıkanıklık Aleti İle Tesisat Tıkanıklığı Açma

Dalgıç pompa olarak bilinen gider tıkanıklık aleti, bir tuvaleti temizleyebileceği gibi tıkalı bir tahliyeyi de temizleyebilir. İşleme başlamadan önce eldiven kullanmayı unutmayın. Pistonun yukarı-aşağı basıncı, tesisattaki tıkanıklıkları gidermeye yardımcı olabilir. Yöntem, borularınızın biraz daha problemsiz akmasına destek sunabilir. Bu tekniğin de büyük arızalarda etkili olamayacağını hatırlatmak isteriz. Daha büyük problemler için profesyonel hizmet almanız gerekecektir.