Su Sayacı Nasıl Çalışır?

Gazi Mahallesi Su Tesisatçısı
Su Sayacı Nasıl Çalışır? Su yönetiminin önemli bir parçasıdır ve su sızıntılarını tespit etmenize, su tasarrufu yapmanıza ve su faturanızı düşürmenize yardımcı olabilir.
Su Sayacı Nasıl Çalışır? Su sayaçları, bir borudan geçen su akışının hacmini ölçer. Bu, tüm tesis için ana su tedarik borusu veya bir soğutma prosesi gibi bir alt bölge olabilir. Bu hacmi fit küp veya galon cinsinden ölçebilirler. Su sayaçlarının nasıl çalıştığını anlamak, su yönetiminin önemli bir parçasıdır ve su sızıntılarını tespit etmenize, su tasarrufu yapmanıza ve su faturanızı düşürmenize yardımcı olabilir.

Su Sayacı Nasıl Çalışır? :

  • su sayaçları nasıl çalışır
  • Ana su sayacı nedir
  • alt sayaçlar nelerdir
  • Su sayaçları su ve kanalizasyon faturalarınızı nasıl etkiler?
  • Su sayacınızı nasıl okumalısınız?
  • Su kaçağınız olup olmadığını nasıl anlarsınız
Su sayaçlarının nasıl çalıştığı ile başlayalım.

Su Sayaçları Nasıl Çalışır.

Su Sayacı Nasıl Çalışır? Üç ana su sayacı türü vardır: mekanik, elektromanyetik ve ultrasonik . Her biri, tesisinizin kullandığı su hacmini belirlemek için farklı bir mekanizma kullanır, ancak hepsi güvenilir bir ölçüm sağlar. Su Sayacı Nasıl Çalışır? Sayaçlar, ölçüm odası boyunca hareket eden sıvının hızını ölçer. Ölçüm odasının boyutu, sıvı hacminin hesaplanmasına yardımcı olur.
Su Sayacı Nasıl Çalışır?

mekanik su sayaçları

Mekanik su sayaçları çok yaygındır. Su, su sayacından geçtiğinde, bir çarkın dönmesine neden olur. Her bir su sayacı, bu dönüşe bağlı olarak debiyi belirlemek için kalibre edilir. Su Sayacı Nasıl Çalışır? Mekanik su sayaçları son derece hassastır (ultrasonik gibi diğer sayaç türlerinden daha az doğru olsa da), ancak sudaki safsızlıklar nedeniyle sayacın hareketli parçalarını aşındırarak zamanla bozulurlar.

Elektromanyetik Su Sayaçlar

Elektromanyetik su sayaçları, akış hızınızı belirlemek için voltaj kullanır. Su, manyetik alanlar ve elektrotlarla çevrili bir borudan geçerken voltaj üretir. Suyun hızı, ne kadar voltaj oluşturduğunu belirler, böylece sayaç voltajı akış hızına çevirebilir. (Ve böylece su kullanımınız.)
Su Sayacı Nasıl Çalışır?

Ultrasonik Su Sayaçları

Ultrasonik su sayaçları, akış hızını belirlemek için suyunuza bir ses dalgası gönderir. Suyunuza bağlı olarak, sinyalin “geçiş süresini” (bir noktadan diğerine gitmenin ne kadar sürdüğünü) veya “doppler kaymasını” (sinyal frekansındaki farkı) ölçebilirler.
Su Sayacı Nasıl Çalışır?

Ultrasonik su sayaçları bir güç kaynağı gerektirebilir.

Ana su sayacı nedir?

Su Sayacı Nasıl Çalışır? Yalnızca bir su sayacınız varsa, bu sizin ana su sayacınızdır. Bir ana su sayacı size tesisinizin su altyapısına ne kadar su girdiğini söyler, ancak bu suyun nasıl kullanıldığına dair size özel bir fikir vermez. Yalnızca sisteminize akan toplam su hacmini görebilirsiniz.
Karmaşık su ihtiyaçları olan büyük tesisler için bu basit ölçüm yeterli değildir. Bir tür sızıntı veya su israfı sorununuz varsa, ana su sayacınız sorunun kaynağını belirlemenize yardımcı olamaz. 
Suyunuzun nereye gittiğini ve nasıl kullanıldığını görmek için alt sayaçlara ihtiyacınız var.

Submetre nedir?

Su Sayacı Nasıl Çalışır? Alt sayaçlar, ana su sayacınızdan soğutma kuleniz gibi su altyapınızın belirli bir bölümüne kadar olan su akışını ölçer. Bu, belirli süreçlerin ve ekipman parçalarının ne kadar su kullandığını anlamanıza yardımcı olur. Düşük akış olayı, su sızıntısı veya anormal kullanım olduğunda, sorunun nerede meydana geldiği konusunda çok daha iyi bir fikir edinirsiniz.

“Tesisimizin bir yerinde kaçak var” demek ile “Soğutma ünitesinde kaçak var” demek arasındaki farkı ortaya koyuyor.

Su sayaçları su ve kanalizasyon faturalarınızı nasıl etkiler?

Su Sayacı Nasıl Çalışır? Su faturanız büyük ölçüde tesisinize giren suyun hacmine bağlıdır . Kanalizasyon faturanız veya kanalizasyon ücretiniz tesisinizden çıkan suyun hacmine bağlıdır . Çoğu durumda, hizmet sağlayıcınız tesisinize aynı miktarda suyun girip çıktığını varsayacaktır, bu nedenle ana su sayacınızdan yapılan ölçüm, hem su faturanızı hem de kanalizasyon ücretinizi doğrudan etkiler.
Ancak, alt sayaçlarınız varsa ve belirli ekipman parçaları veya prosesler kanalizasyona akmıyorsa (buharlaşmalı soğutma kullanan bir soğutma kulesi gibi), bir kanalizasyon indirim programı veya buharlaşma kredisi için başvurabilirsiniz. Sayaçlarınız bu ekipmana ne kadar su aktığını belirttiğinden, tesisinize giren suyun ne kadarının kanalizasyondan çıkmadığını göstererek kanalizasyon ücretinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz .

Su sayacınızı nasıl okumalısınız?

Su Sayacı Nasıl Çalışır? Sahip olduğunuz su sayacının türüne bağlı olarak, onu okumak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Hizmet sağlayıcınız genellikle su sayacınızı uzaktan okur, ancak okumak isterseniz manuel olarak kontrol etmeniz gerekir.
Dijital su sayaçları basittir. Yorumlanacak bir kadran yoktur ve ekran size sadece kaç galon veya fit küp su kullandığınızı söyler. (Normalde çok fazla su kullanmadığınız bir zamanda çok fazla su akıyorsa, muhtemelen bir sorun vardır.)
Modern analog su sayaçları , su kullanımınızı hala düzgün bir şekilde galon veya fit küp olarak gösteriyor, ancak bir kadran da var. Ekrandaki son rakam her zaman sıfırdır, dolayısıyla her zaman aşağı yuvarlanır. Kullandığınız ses seviyesini tam olarak belirlemek için, son rakamı gösteren kadranı okumalısınız.
Su Sayacı Nasıl Çalışır? Eski analog su sayaçları çok yaygın değil, ama yine de ortalıktalar. İlk başta korkutucu görünüyorlar, ancak yine de oldukça basitler. Kübik ayak cinsinden ölçümdeki her basamağı görüntülemek için ayrı bir kadran vardır. Kadranları yüzbinlerce başlayarak saat yönünde okursunuz. 
Örneğin, 100.000 için kadran 6 diyorsa, 10.000 için kadran 2 diyorsa, 1.000 için kadran 5 diyorsa, 100 için kadran 7 diyorsa, 10 için kadran 4.1 diyorsa, o zaman okuma 625.741 fit küptür.

Kendi su sayaçlarınızı kurmak sızıntıları tespit etmenize nasıl yardımcı olur?

Su sayaçları sadece tesisinize gelen su akışını ölçer. Aslında bir sızıntı olduğunda size söylemezler. Ancak, su sayacınızın bir sızıntı olup olmadığını anlamanıza iki şekilde yardımcı olabilir:
  1. Ölçüm cihazınız normalden daha fazla su kullandığınızı gösteriyorsa, bu bir sızıntı olabileceğinin iyi bir göstergesidir.
  1. Sayacınızın aktığı tüm vanaları kapattığınızda hala tesisinize su aktığını gösteriyorsa, bu bir sızıntı olduğu anlamına gelir.
Su Sayacı Nasıl Çalışır? Tesisinizin su kullanımına ilişkin görünürlüğe sahip olmanın bu kadar önemli olmasının nedenlerinden biri de budur. Sayacınızı düzenli olarak kontrol etmiyorsanız, su faturanız gelene kadar bir sızıntı fark etmeyebilirsiniz ve bu süre zarfında günde binlerce galon suyu boşa harcıyor olabilirsiniz.
Sayarlar Tesisat bir hizmet olarak su verimliliği, tesisinizin su kullanımına ilişkin gerçek zamanlı içgörüler sağlamak için tüm su sayaçlarınıza bağlanır. Her gün çeşitli ekipman ve süreçlere tam olarak ne kadar su gittiğini görebilir ve platformumuz anormal kullanım oluştuğunda bunu anlayabilir. Bu nedenle, su altyapınızda bir sızıntı, arıza veya hatta aşınma ve yıpranma olması durumunda, sistemimiz sorunun kaynağını belirlemek için eyleme geçirilebilir adımlarla birlikte size gerçek zamanlı uyarılar gönderir.
Hizmet Kalitesi post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Son Eklenenler

Fatih Su Tesisatçı
Hızlı İletişim

Su Kaçağı Tespiti, Cihazla Su Kaçağı Bulma, Robot Cihazlar ile Tıkanıklık Açma, Tuvalat Tıkanıklığı Açma, Klozet Tıkanıklığı Açma, Mutfak Tıkanıklığı Açma, Tesisat Bakım Onarım, Pimaş Yıkama Çalışmalarımız, Başarılı Müşteri Hizmetleri, 7/24 Mobil Servis